2015. augusztus 29., szombat

Ételfutárok – ami nekem bejött + bulgur és kuszkusz

Ebben a bejegyzésben az ételfutárokról írok újfent, akik a kánikulában is mindent megtesznek, hogy ott legyen az asztalunkon az étel. A kedvencem továbbra is az Egészségkonyha, mert ott a legtöbb a TK elveibe is beilleszthető étel, ezek az E7-E8-E9 sorokban találhatóak, de van minden héten vegetáriánus rántott vagy tésztaétel is – ha meg végképp nincs más, rendelek egy főzeléket, de ritkán fordul elő, hogy erre kényszerüljek. Tényleg csak ajánlani tudom mindenkinek.

Vizsgálódásaim közben felfedeztem a http://www.gastroyal.hu két előre összeállított diétáját is. Kettő is van: Hagyományos Szétválasztó Diéta és Zsírégető (low carb) Szétválasztó Diéta, ezek a honlapon elérhetőek. Ha valaki olyan szerencsés helyzetben van, hogy meg tudja fizetni (napi alig több mint 1000 forintból megvan az egész heti kaja – 7690 Ft egész hétre), szerintem bátran ki lehet próbálni, mert a reggeli kivételével tényleg TK-kompatibilis. Egy baja van: az ebéd és a vacsora ugyanaz. Vagyis nem a TK, hanem a 90 napos diéta unalmas változatát követi. Fogyásra tehát biztosan alkalmas, TK-zni hosszabb távon nem, mert megunja az ember az életét is, ha csak ezt eszegeti. A Zsírégető (low carb) Szétválasztó Diéta valamivel változatosabb, az is a 90 napos elveket követi.

Egy másik felfedezésem a bulgur és a kuszkusz. Eddig is szerettem, de sosem gondoltam, hogy nálunk is pikk-pakk be lehet szerezni. A héten lementem az Aldiba és vettem, le is fotóztam őket. Hamar megfőnek, hamarabb, mint a krumpli vagy rizs, finomak, és mivel nem liszt finomságú, hanem búzadara, lassabban is szívódik fel, tehát egészségesebb.

A zöld, ami már ki van bontva, elég csípős, de finom


2015. augusztus 22., szombat

Receptek

Két új recept, mind a kettőt nagyon szeretjük, és most, hogy már nincs olyan meleg, neki is lehetett állni sütni-főzni! Az egyik egy könnyű, nagyon finom leves, a másik egy nagyon finom olasz kenyérféle. Sok sikert hozzájuk!

Zöldségleves 

Hozzávalók:
10 dkg zöldborsó (mirelit is lehet)
4-5 szál sárgarépa
3 szál fehérrépa
1 fej vöröshagyma
1 fej karalábé
1 fej zeller
kevés kelkáposzta (ha van)
friss petrezselyem zöldje
1 ek só
1 ek cukor
3 ek liszt
2 ek olaj
1 kk pirospaprika
őrölt bors (ízlés szerint)

Elkészítése:
1. Az olajban megpirítjuk a kockára vágott zöldségeket (a borsó kivételével) meg a petrezselyem zöldjét.
2. Ha a zöldségek már kicsit megpuhultak, beletesszük a borsót is.
3. Felöntjük kb. 2 dl vízzel, hozzáadjuk a sót és a cukrot, majd fedő alatt megdinszteljük a zöldségeket.
4. Amikor a zöldségek megpuhultak, megszórjuk liszttel és pirospaprikával (meg a borssal), majd jól elkeverjük.
5. Ha ez megvan, felengedjük 2–2,5 l vízzel és fedő alatt főzzük még egy kicsit.
6. Amikor forrni kezd, tehetünk bele csipetkét vagy tésztát is, de külön főzött tésztával is jó.
Enjoy!


Ciabatta

Hozzávalók (4 személyre):
3 bögre (lehetőleg BL 80, vagyis kenyér-) liszt
1,5 teáskanál só
fél teáskanál szárított élesztő (tényleg elég ennyi!)
1,5-2 bögre víz
esetleg valami szárított zöldfűszer, pl. bazsalikom, de ez egyáltalán nem kötelező

Elkészítése:
Előző este egy keverőtálba belemérjük a száraz hozzávalókat, elkeverjük, majd apránként hozzáadjuk a vizet is. Közben fakanállal elkeverjük. Akkor jó, ha sűrű nokedlitészta állagot kapunk. Letakarjuk, és reggelig békén hagyjuk.
Körülbelül 12 óra elteltével (de ha nem volt olyan hosszú az éjszaka, az sem olyan nagy baj) szórhatunk bele apróra vágott olajbogyót, aszalt paradicsomot, esetleg kis fokhagyma darabokat, de az is jó, ha nem szórunk bele semmit. Fakanállal jól áthajtogatjuk a tésztát.
Szilikonos sütőpapírral kibéleljük a sütőlemezünket, a biztonság kedvéért kissé meg is lisztezhetjük. A tésztánk tetejét is megszórjuk liszttel, majd szintén lisztezett kanállal (igen, ragad) nagyjából akkora darabokat szaggatunk belőle, hogy kb. nyolc egyforma ciabattát kapjunk a végén. Ezeket rátesszük a sütőlapra. El fognak terülni, de majd az élesztő korrigálja sülés közben. A tetejüket is szórjuk meg egy kis liszttel, ilyenkor kissé összébb is egyengethetjük a tésztát a kezünkkel.
Ha ezzel a módszerrel nem érezzük magunkat sikeresnek, akkor az is jó módszer, hogy a kész tésztát jól belisztezett kézzel kétfelé osztva, hosszúkás formában ügyeskedjük a sütőpapírra.
Bekapcsoljuk a sütőt, amíg felmelegszik 200 fokosra, pihentetjük kicsit a tésztát.
Légkeveréssel 20-30 perc alatt aranybarnára sütjük, menet közben egyszer megkenjük vízzel. Kívül ropogós, belül puha, lyukacsos süteményeket kapunk, az olaszok is megirigyelnék.

Bónusz: egy régebbi cikk házi energiaitalokról, érdemes lehet kipróbálni!