2014. november 30., vasárnap

Franciaországi élmények II.

Elég közel laktunk egy bevásárló és piacutcához, ezért volt alkalmam megnézni, hogy mit és hogyan árulnak egy nagyvárosi piacon. Sajnos fotókat nem csináltam… L De azért elmondom, hogy érdekes volt hallgatni, ahogy eladják a rengeteg gyümölcsöt, zöldséget, ha kell, azonnal bármit leakciózva, csak vigye a kedves vevő (így ettünk 1 eurós kilónkénti áron paradicsomot). Voltak ebben az utcában pékségek, halasbolt, sajtbolt, hát egy percig sem lehetett unatkozni.

Na és lássuk, milyen érdekes dolgokat lehet kapni egy francia boltban. Lenyűgöző a friss zöldség- és gyümölcskínálat mellett a salátáspolc is, melyen rengeteg egészséges étel van, illetve sok olyan dolog, amelyet csak meg kell venni, és máris fogyasztható. Ilyen kis zöldségekkel enyhítettem a nem-TK-s étkek okozta gyomorsokkot.

A képen fölül nyers vágott zöldségek, középen darabolt gyümölcsök, lentebb keleti készételek, zöldségsaláták és gyümölcsitalok (este 9 felé).

A franciák nagyon adnak az ételeikre, van 350 féle sajtjuk (ezeknek a nagy része rettenetesen finom, én főleg a penészes fehér sajtokat szeretem), megszámlálhatatlan boruk, nagyon jó halételeik (kagylók, rákok, csigák stb.), és mindezekhez még hozzájön a rengeteg etnikai, vagyis más országból behozott (keleti, olasz, görög stb.) étel. A jellegzetes francia ételek is nagyon finomak, a cassoulet (hasonlít a sólethez), a choucroute (hasonlít a székelykáposztához), a coq vagy boeuf au vin (hasonlít a vörösboros pörkölthöz), a quiche lorraine (tejfölös-szalonnás pite), és itt még csak a legismertebbeket soroltam fel.

Még több kész saláta, előkészített párolni való zöldség, és alul a kedvencem: a kerek, nyers zöldségeket tartalmazó tál, melynek közepén mártogatós szósz is van. Sajnos az ára is látszik.

Lehet, hogy nem nagy szám, amit lefotóztam, nem tudom, talán budapesti boltokban van ilyesmi, de nálunk, vidéken, sajnos a boltok polcairól teljesen hiányzik ez a gyorsan megvásárolható egészséges kínálat. Ezért is nagyon örültem neki, hogy Párizsban vehettem-ehettem ilyesmit. Nagy élmény volt.

Volt egy hely, amit szintén megnéztünk, a Passage Brady, amely a legtöbb útikönyvben benne van, ez 1828-ban épült, és ma arról híres, hogy tele van indiai, bangladesi és pakisztáni éttermekkel. Ide betértünk egyszer körülnézni, és bár nem ültünk le enni, nagyon érdekes ételeket és alapanyagokat láttunk. Jó látni más ételeket és kultúrákat is – de azért én maradok a jól bevált magyar ételeknél, az a biztos. Jön a karácsony és vele a halászlé, a kocsonya, a halételek, már alig várom…

2014. november 23., vasárnap

Franciaországi élmények I.

Kedves Olvasóim! A mai bejegyzés egy külföldi kaland tapasztalatait fogja bemutatni – egy időre részben fel kellett adnom a testkontrollos étrendet, de csak azért, hogy kipróbáljak új dolgokat, majd nagy örömmel térhessek vissza a régi, bevált étrendemhez. Pár hete Franciaországban jártam – régi szerelmem Párizs, most körülbelül hetedszer voltam ott, és még mindig lenyűgöz. Jöttem, láttam, ettem – mondhatnám kissé módosítva a klasszikus mondást. De csak azért, mert ez egy ilyen evős blog.

Mivel arra azért nincs pénzem, hogy mindennap étteremben egyek Párizsban, beértem egyszerűbb ételekkel, melyekben – finoman szólva – nem mindig domináltak a friss zöldségek és gyümölcsök. Reggelire általában vajas-lekváros baguette-et ettünk (ez végül is TK-s) gyümölcslével, aztán az ebédet szendviccsel, paninivel vagy sandwich grec-kel (gyrossal) oldottuk meg, vacsorára pedig próbáltam zöldséget is venni a boltban és azt is enni a francia sajtok és borok mellé – bűnöztem, na, de ki ne értené meg…

 A sandwich grec olcsó és finom turistaétel – nagy adag krumplival és kecsöppel

A franciáktól amúgy sokat lehet tanulni étkezés terén. Keveset esznek, nem híznak el, sőt náluk ciki a kövérség. Nem tukmálják az ételt, mint mi, pl. ha vendégség van és öt ember van jelen, akkor öt szelet húst vesznek a boltban és kész. Nincs repeta. Van viszont 4-5 aprócska kis fogás, előétel, leves, főétel, hús vagy hal párolt zöldbabbal, a végén pedig desszert és sajt, valamint vörösbor. És ez meglehetősen átlagos, ne gondoljuk, hogy ez csak ünnepnapokon van így.

Utcai árusnál vásárolt crèpe – rengeteg csokival (ami a palacsintában
van, az nem Nutella!) és egy egész banánnal!


A franciák jól esznek, minőségi ételeket, megadják a módját, ha van rá idejük – persze ők is esznek az utcán, ha úgy jön ki vagy sietnek, de minimum a vacsorát igyekeznek szépen megoldani. Emellett azt is megfigyeltem, hogy nagyon sokan bicikliznek, sikk a bicajozás, és ez azért is lehetséges, mert naponta 1,70 euróért lehet biciklit bérelni a várostól (ez a híres Vélib, ezt utánozza most Budapesten a Bubi).

A francia média is tesz az emberek egészségéért. Az ételreklámok alatt (!) a TV-ben egy jól látható fekete sávban a következő feliratok láthatóak felváltva:
·        Egészsége érdekében ne egyen túl cukros, sós vagy zsíros ételeket!
·        Egészsége érdekében mozogjon rendszeresen!
·        Egészsége érdekében ne nassoljon a főétkezések között!
·        Egészsége érdekében mindennap egyen meg legalább 5 gyümölcsöt vagy zöldséget!

Ugyanezek a feliratok az újságokban szereplő reklámok alatt is ott vannak. Mintha a saját szívemből vették volna elő ezeket a tanácsokat! Döbbenet, hogy a Kinder- és Chio-reklámok alatt ilyen figyelmeztetések mennek! És ezt a francia kormány követeli meg. Bámulatos. A figyelmeztető feliratok mellett látható egy honlap címe is, ez a www.mangerbouger.fr. Ezen egy csomó életvezetési tanács van. Remélem, majd egyszer mi magyarok is eljutunk ide.

2014. november 16., vasárnap

Az új ételfutárom

Nemrég beszámoltam róla, hogy a Cityfood megszünteti a vegetáriánus ételeket tartalmazó ún. „lúgosító” ételsort és bevezeti helyette a „rántott vega” sort. Többszörösen is melléfogtak, remélem, nem lesz üzleti siker, és meg is érdemlik. A lúgosító sor mellett ugyanis még mindig ott voltak a főzelékek, néha a rántott vegás kaják, vagyis ki lehetett hozni egy változatos heti étrendet. Most minden vegetáriánus étel „belement” ebbe a rántott vega sorba, vagyis vagy ezt, vagy a főzeléket lehet választani. Ennyire azért nem vagyok mazochista, és szerintem más embertársaim sem, akik nem szeretnének mindennapi húst enni. Egy cégnek igenis gondolnia kellene azokra is, akik nem esznek húst, és lehetőleg nem egyetlen választási „lehetőséggel” kiszúrni a szemüket (ja, és még jó drága is). Új klienseket ezzel nem fognak szerezni, viszont elvesztenek sok régit. A vegetáriánusok nem azért azok, mert a húson kívül beérik minden mással (most majdnem csúnyát írtam), hanem mert figyelnek az étkezésükre – nem fognak mindennap olajban sült szarokat enni.

Így aztán gondos keresgélés után áttértem egy másik beszállítóra. Játékban maradt a Vegafood, a Vegafutár és a hangzatos nevű Egészségkonyha. Az első kettő – bár nagyon jók – végül azért esett ki, mert a párom szeretne húsos ételeket is, én pedig nem szeretnék minden héten két beszállítótól rendelni. Így aztán kipróbáltuk az Egészségkonyhát, ahol mindennap van egy vegetáriánus menü (ráadásul jó áron), a hagyományos főzelékek mellett egy reform főzelék sor, egy vegán ételsor, egy „low carb” vega sor, és egy „sima” vegetáriánus sor. Emellett még nyersételek is vannak. Szóval van miből választanom, végre nem gond a helyes testkontrollos étrend összeállítása! Nemsokára jövök vissza a legújabb élményeimmel.