2014. december 28., vasárnap

Testmozgás

A Testkontroll című könyv csak egy rövid fejezetet szentel a mozgásnak, amelyben kifejti, hogy egészségünk érdekében érdemes mozogni. Valóban érdemes, csak sokszor nincs rá elég energiánk. Sok rosszul táplálkozó, túlhajtott embert ismerek, akik mind azt mondják: „nincs erőm sportolni”. Nyilván, ha a szervezetnek nincs elég tápanyag, ha az életfunkciókra is alig jut energia, nem fog vágyni a sportra sem.

Én sem sportoltam nagyon sokáig, nem éreztem fontosnak, de amióta testkontrollos lettem, elkezdtem szükségét érezni, és ma már hetente többször megyek mozogni – nem úgy, mint régen, hogy „jajdenehezenveszemrámagam”, hanem örömmel megyek, sőt már alig várom, hogy mehessek. Már előző nap örülök, vagyis a testi hatásokon kívül nyilvánvalóan jó a léleknek is. A sport fiziológiás kedvező hatásairól nem írnék, azt egy sor honlapon meg lehet találni. A lelki hatásai az igazán fontosak: ahogy a test fejlődik, és az „én még egy kilométert sem bírok lefutni” lassan átmegy abba, hogy „nocsak, már 7 kilométert lefutok”, ami hatalmas önbizalmat ad, és azt táplálja be az agyunk kompjúterébe, hogy „ha ezt is meg tudtad csinálni, még nagyobb dolgokra is képes leszel”.

Érdemes elkezdeni, lemenni a legközelebbi fitneszközpontba és venni egy bérletet; ennyi kis kényszer talán kell is. Ha meg már bent vagyunk, menni fog minden, mint a karikacsapás, mert a mai fitnesztermek tele vannak izgalmas gépekkel és eszközökkel, tehát lehet kísérletezni is, ami nagyon érdekes. Nem is kell nagy dologra gondolni, elég egy félórás séta a futópadon vagy az ellipszistréneren, esetleg egy kis szobabicikli vagy lépcsőzőgép, de ha csak a bordásfalnál vagy egy gimnasztikai labdával mozgunk egy órát, már rendben van a napi mozgásadagunk (én a futópadon szoktam futni, aztán labdás gyakorlatokat csinálok, ez a kedvenc programom, a súlyemelgetést nem szeretem, de persze azt is lehet…).

Jön az újév, érdemes tehát mondjuk egy olyan fogadalmat tenni, hogy „2015-ben többet fogok mozogni”. A tudatos, minőségi étkezéssel párosított testmozgással máris egy egészségesebb, boldogabb élet felé tereljük magunkat. Jövőre veletek ugyanitt! Boldog új évet mindenkinek!

2014. december 22., hétfő

Rövid karácsonyi tanácsadó – boldog, hasfájásmentes ünnepeket

Aki a múlt csütörtökön hallgatta a Class FM reggeli műsorát, az tudhatja, hogy a karácsonyi időszak igen megterheli a dolgozó nép gyomrát, kb. annyira, mint egy kommunista szombat 24 órás műszakja a sztahanovista vájárt. Mondhatnánk persze, hogy egyszer ki lehet bírni, de tudnunk kell, hogy a gyomrunk és az emésztőrendszerünk érzékeny és bonyolult szerkezet, és e szerkezet működésének megvannak az optimális feltételei. Gyomrunk szereti, ha egyszerre egyféle feladatot kap, ahogy a képzeletbeli vájár sem szeret egy ideig szenet fejteni, majd a kifejtett szenet csillébe lapátolni, aztán ismét felvéve a fúrót szenet fejteni. Neki is az a hatékony, ha egyfélét csinálhat, de azt teljes erőbedobással.

Gyomrunk az ünnepek alatt is azt szereti, ha egyszerre egyfélét kell emésztenie, ha elkerüljük a túlzott tápanyagbevitelt, ha élő, zöld ételeket eszünk, és ha előre felkészítjük őt a feladatra, majd az ünnepek múltával hagyjuk azt is, hogy kipihenje magát. Mindezt egyszerű magyarságra lefordítva: 1) tartjuk a TK alapelveit, hogy egy étkezés alkalmával vagy szénhidrátot, vagy fehérjét eszünk; 2) ne tömjük degeszre magunkat, hanem annyit eszünk, amennyit valóban kívánunk, amennyi jól esik; 3) amikor csak lehet, friss zöldsalátát vagy legalább párolt zöldséget eszünk az ételekhez; 4) ha tudjuk, hogy nagy zabálás jön, előtte és utána kímélő, krumplis vagy rizses ételeket, zöldségleveseket eszünk.

Ne takarózzunk azzal, hogy „itt a karácsony, legalább most együnk egy jót”. Persze, tudjuk, ez karácsonykor Magyarországon lehetetlen, de segítsünk a mi kis „vájárunknak” azzal, hogy ha meg is dolgoztatjuk néha, legalább munka előtt és után hagyjuk pihenni. Ezt nem a vendégségben kell csinálni, tehát nem lesz „ciki”, senki nem fogja látni, hogy a vacsorára elfogyasztott töltött káposzta és a rántott hús előtt otthon főtt krumplit ettünk ebédre, utána meg zabkását vagy gyümölcsöket reggelire. Az egészségünk azonban mindenképpen örülni fog neki, ha tudatosabban és visszafogottabban eszünk.

Ne bízzunk a gyógyszerekben sem, hogyaszongya „megeszem még ezt a tál csülköt, aztán majd a bil@git/dip@nkrin/qu@matel/akármilóf@sz helyrerak”. Ezek a szerek valójában „kituszkolják” az ételeket a gyomorból, hogy a belek küzdjenek meg velük, de a belek emésztetlen, rothadt anyagokkal már nem tudnak mit kezdeni. Átmegy rajtunk az étel, anélkül, hogy hasznot hajtana a szervezetünknek, sokszor inkább energiát von el, ahelyett, hogy energiát adna. Ezért költsünk vagyonokat a karácsonyi ételekre?

Tudjuk: az evés nem örömünnep, hanem szükséglet: ne együnk többet annál, ami a szervezetünknek valóban kell. Együnk és igyunk felelősségteljesen, és nagyon nagy lépést teszünk afelé, hogy a földön boldogok és hosszú életűek legyünk családunk és szeretteink nagy örömére. Boldog karácsonyt!

2014. december 15., hétfő

Pár recept és javaslat 4. rész

Közeleg a karácsony… Ezért úgy döntöttem, előállok két kedvenc receptemmel; mindkettő megfelel a TK szabályainak és nagyon finom. Minden évben el szoktam készíteni őket karácsony és Szilveszter környékén, és bevallom el is pusztítom őket elég hamar.

18. Svéd gombasaláta

Hozzávalók:
üveges szeletelt gomba (720 ml-es), vagy másfél-két doboz friss gomba
4 fej vöröshagyma
Aranyfácán paradicsompüré (2 kicsi vagy 1 nagy)
kb. fél flakon ketchup
6 db babérlevél
1 púpos tk. bazsalikom
1 púpos tk. kakukkfű
1 púpos tk. mustár
1 ek. citromlé
1 tk. cukor (nem kötelező)

Elkészítés:
A friss gombát meghámozzuk és darabokra vágjuk, vízben megmossuk, a konzerv gombát lecsöpögtetjük. A megpucolt hagymákat csíkokra vágjuk.
A hagymát olajon megpároljuk, amikor majdnem puha, 1 púpos tk. bazsalikomot és 1 púpos tk. kakukkfüvet teszünk bele, ezzel elkeverjük. Amikor készre pároltuk a hagymát a fűszerekkel, hozzáadjuk a gombát és azt is megpároljuk. Ezután adjuk hozzá a paradicsompürét, a ketchupöt, a mustárt, a citromlét, a babérleveleket és a sót. Pár perc alatt készre főzzük, majd hagyjuk kihűlni és jénai tálban tálaljuk.

Végre képem is van a karácsonyi svéd gombasalátámról :-)

19. Majonézes virslisaláta saját módra

Hozzávalók:
1 kg jó minőségű virsli (lehet műbeles is, juhbeles is)
1 dl tejföl
1 kis tubus majonéz, vagy házi majonéz tojássárgájából és olajból (lásd lentebb)
1 kis fej vöröshagyma
pár darab csemegeuborka
citromé
mustár
bors
cukor

Elkészítés:
A hagymát nagyon apróra, az uborkákat kis darabokra összevágjuk. Egy nagyobb műanyag tálba belenyomjuk a majonézt és elkeverjük a tejföllel, majd ízesítjük 2-3 ek. mustárral, egy ek. citromlével, kis sóval, borssal, cukorral, hogy tartármártást kapjunk (ezt mindenki ízlése szerint fűszerezze, nincs pontos recept). Hozzákeverjük a nagyon apróra vágott vöröshagymát és az apró darabokra vágott csemegeuborkát. Amíg a tartármártás áll, addig a virsliket karikákra daraboljuk. Ha kész van, az egészet összekeverjük, és a teljes ízhatás érdekében egy napig (de legalább fél napig) hideg helyen állni hagyjuk.

Ez a szilveszterre készült virslisaláta

Házi majonézzel is elkészíthető. Ebben az esetben 2 dl napraforgóolajat kell 3, a fehérjétől nagyon jól elválasztott tojássárgájában konyhai robotgéppel elkeverni úgy, hogy a tojássárgájához folyamatos keverés mellett cseppenként adagoljuk az olajat, amíg az összes olaj elfogy és sárga, kemény majonézt kapunk. Kicsit időigényes, de megéri, természetesebb és nincsenek benne adalékanyagok. A tubusos majonézt lehet helyettesíteni vele a receptben.

Ez meg a házi majonéz: amikor ilyen kemény, akkor jó

Ugyanezzel a tartáros salátaalappal készíthetünk majonézes krumplisalátát is kb. 1 kg krumpliból, de azt csak a család többi tagjának, mert a tejföl és a krumpli a TK szerint ütik egymást. Jómagam szoktam enni majonézes krumplisalátát kenyérrel, így már túlnyomó többségbe kerülnek a szénhidrátok, vagyis gond nélkül fogyasztható testkontrollosoknak is.