2014. március 16., vasárnap

Néhány furcsaság a könyvből

Mostanában sokat gondolkodom azon, hogy mi is lehet a Testkontroll című könyv titka. Nyilvánvalóan működik a módszer, megvan a fogyás, megvan az energia, bizonyítottnak látszik, hogy a pofonegyszerű módszer tényleg hatásos. Ezért kicsit furcsa, hogy rengeteg támadás éri a módszert, dehát ahogy egy korábbi bejegyzésben is írtam: divatőrületek jönnek-mennek, ilyen-olyan diéták váltják egymást, az eredeti testkontroll mégis kb. 30 éve megvan (közben jónéhány módosítás történt, megjelent a Testkontroll 2 és egyéb kiadványok is), és mindig vannak követői, akik állítják: az eredeti, legegyszerűbb módszer a legjobb. Eltorzított, vulgarizált formában is él a módszer a neten, erről majd egy későbbi bejegyzésben fogok írni.

Szóval nézzük meg, hogy mik adnak támadási felületet az amúgy pofonegyszerű módszerrel kapcsolatban. A könyv elolvasása után a következő dolgok „bökték a csőröm”, ezekről szeretnék itt egy kicsit írni. Személyes vélemény következik.

A könyv első és legfontosabb állítása az, hogy étrendünknek kb. 70%-ban nyers zöldségből és gyümölcsből kell állnia. Ez eddig nagyon ideális képlet, főleg, ha saját kertünk van és pontosan tudjuk, hogy mit és hogyan termeltünk. Igen ám, de a ma városi embere (és már egyre inkább a falusi is) boltban veszi a zöldséget-gyümölcsöt és fogalma sincs, hogy miben mennyi vegyszer és vitamin van. Kutatások szerint az 1950-es évek óta a megtermelt zöldségek vitamintartalma radikálisan csökkent, a vegyszertartalmuk pedig radikálisan nőtt. Az import és melegházi terményekről szerintem ne is beszéljünk, ki tudja, micsoda anyagok vannak bennük. Ezzel együtt persze nyilván fogyaszthatóak, csak érdemes ezen egy kicsit elgondolkodni. Ha valaki házi zöldséget, gyümölcsöz ajánl fel nekem, azonnal kapok az alkalmon és köszönettel elfogadom, legyen bármiről is szó.

A terményekben lévő méreganyagokról meg annyit, hogy a szervezet simán elbánik velük, egészen addig, ameddig a bevitt méreganyag kevesebb, mint amit a szervezet ki tud választani. A nyers zöldség és gyümölcs pedig nyilvánvalóan segíti a tisztulást, még akkor is, ha vannak bennük nemkívánatos anyagok is. Vagyis a fentebb leírtak egyike sem ok arra, hogy ne együnk rengeteg zöldséget és gyümölcsöt.

A könyv rettenetesen ellenzi a tejtermékek fogyasztását és joggal. Egy kardiológus professzor ismerősöm mondta, hogy a tej emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ez igaz is, hiszen a kisboci tápláléka, és talán az sem véletlen, hogy az emberek nagy része amúgy is allergiás a tejre. A joghurt, kefir és sajtevés azonban már egyáltalán nem káros, ebben a könyv talán túl szigorú.

Azt is állítja a könyv, hogy ha már mindenáron húst akarunk enni, az legyen csirke- vagy pulykahús, semmiképpen se vörös hús. Ismerve, hogy manapság hogyan tartják és vágják a csirkéket, hogy hormonokat, antibiotikumokat és arzént etetnek velük, a csirkehús sem tűnik egészségesebbnek, mint a többi. Érdekes az is, hogy a könyv a csirkehúsevés propagálása ellenére kifejezetten tiltja a tojásevést. Kicsit ellentmondásos a dolog.

A könyvnek szintén érdekes állítása, hogy ha a megfelelő nyers étrendet követjük, elég vizet is magunkhoz veszünk, ezért nem kell majd innunk. Ha mégis, akkor igyunk desztillált vizet! Hát ez marhaságnak tűnik, hiszen a desztillált vizet mindenféle szakirodalom tiltja, mert kivonja a szervezetből (vagy csak felhígítja, ezt nem tudom pontosan) az elektrolitokat és az ionokat. Igaz, mostanában kezd divatossá válni a fogyasztása, szóval fogalmam sincs. Itt van erről bővebb infó: http://juicers.hu/gyakran-feltett-kerdesek-a-desztillalt-vizzel-kapcsolatban

A könyv szintén tiltja a vitaminok és egyéb kiegészítők fogyasztását, azt mondván, hogy ezekre a helyes táplálkozás mellett nincs szükség, csak újabb kiválasztandó méreganyag a testünknek. Hát erre végképp nem tudom, mit mondjak, a vitaminokról annyifélét írnak, ahány tudós éppen foglalkozik a dologgal (plusz lásd a zöldségek-gyümölcsök vitamintartalmáról szóló dolgokat föntebb). Valaki szerint a mesterségesen előállított vitamin nem is ér semmit, a gyógyszergyárak szerint ugyanolyan jók, mint a természetes vitaminok, a napi mennyiségeken meg amúgy is folyamatosan megy a vita. A C vitaminból pl. eddig napi 60 mg volt az ajánlott adag, mostantól 80 mg, az Amerikai Egyesült Államokban viszont már most is 100 mg-nál járnak.

Mivel a könyv ezeket a kérdéseket is feszegeti, nyilván érzékeny területekre is téved, és emiatt lesz támadható, de hát ilyen a táplálkozástudomány: nagyon kevés bizonyosat tud mondani, és az sem igaz mindenkire, hiszen mindenki különböző. És ez így jó.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése